niedziela, 29 stycznia 2017

Gra wojenna cz. 10

  Czytam ostatnio o wojnach punickich. Czego możemy się nauczyć z tych zamierzchłych czasów ? Wojna ta trwała ponad 2200 lat temu a więc dawno. teoretycznie więc niczego. A jednak.



  • Przed wybuchem II wojny punickiej ścierały się dwie frakcje. Jedna "kupiecka" chciała z Rzymem negocjować, druga "wojenna" chciała walczyć. Ostatecznie frakcja wojenna związana z rodem Barkasów zwyciężyła. Najwybitniejszy z rodu Hannibal rozpoczął pierwszy. Co by było, gdyby wygrała frakcja biznesmenów ? Zapewne jakiś czas Rzymianie dzielili by strefy wpływu z Kartagińczykami. Podpisywali by umowy, handlowali. Później jednak Synowie Wilczycy uderzyli by bez litości. Rosjanie to synowie wilka, gdyż ich Chanat - Moskovia wywodzi się nade wszystko, w sensie mentalnym od Złotej Ordy. A więc ... nie namawiam tu do wysyłania wojsk na Smoleńsk, Krym i Donieck. Raczej o tym, że z wilkiem trzeba twardo i chytrze. Wilk to wilk.

  • Drugi wniosek natury militarnej. Hannibal przeszedł Alpy i zaczął wojnę na terytorium przeciwnika. Jest to klasyczny przykład jak zostać pokonanym będąc niepokonanym. Historia zna wiele takich przykładów. Choćby z własnego podwórka. Dwa razy w 1610 i 1812 wkraczaliśmy do Moskwy. Przerzuciliśmy wojnę na terytorium wroga. Mimo tego przegraliśmy. Przykład z XXI wieku. Amerykanie jesienią 2001 i wiosną 2003 wkroczyli z całą potęgą na terytoria Islamu. Teoretycznie w  obu kampaniach dokonali rzezi wrogich wojowników. Jak sytuacja wygląda dziś po 15 latach od tamtych tryumfów ? Nijak dla Ameryki. Boją się wysyłać większe wojska na ziemie Islamu. To jest trochę drugi Wietnam.

  • Nieustępliwość czasem popłaca. Rzym dostawał w II punickiej straszne baty. Pamiętacie ze szkoły bitwę pod Kannami, gdy Hannibal osaczył legiony ? Gdyby przyrównać straty Rzymian do dzisiejszego zaludnienia Polski to jednego dnia zginęło by ok. 600 - 700 tysięcy mężczyzn  ( sic ! ) . Mimo to Rzymianie nie skapitulowali. gdyby skapitulowali Rzym przestał by istnieć.

  • Manewry Hannibala do tej pory są studiowane na akademiach wojskowych choć minęło 2200 lat od czasu jego walk z Rzymem.

  • Kunktatorstwo popłaciło Rzymianom. W końcu to głównie dzięki partyzantce zwyciężyli Hannibala.

  • Scypion Afrykański Młodszy w 146 p. n. e.  kończył III wojnę punicka. Kartagińczycy bronili się bohatersko. Konsul chciał ocalić miasto będąc pod wrażeniem postawy mieszkańców. Jednak senat rzymski nie wyraził zgody. Wniosek z tego taki, że generałowie frontowi  często są bardziej ludzcy niż politycy ze stolicy.


Hannibal na pobojowisku pod Kannami



P. S.

Bitwa o Mosul wchodzi w nową fazę. Wojska szturmujące miasto kończą zdobywanie wschodniej części stolicy "Kalifatu".  Poniżej dwa linki z Defence24 o tej wielkiej bitwie, jednej z najważniejszych w I połowie XXI wieku.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz