sobota, 2 grudnia 2017

Podkarpackie herby cz. 2


Dziś druga cześć opowieści o podkarpackich herbach. Dziś o herbach miast. Na początek znak Krosna. 






Jest to herb Piastów Kujawskich. Czyli znak osobisty Kazimierza Wielkiego. Co prawda jako gród Krosno funkcjonowało już dużo wcześniej, to jak większość miejscowości w regionie prawa miejskie dostało w XIV w. Król Kazimierz Wielki dał miastu własny herb. 




Herb Sanoka wygląda dość osobliwie ... Najstarszym elementem jest Michał Archanioł trzymający na łańcuchu samego Lucyfera. Michał Archanioł to częsty motyw heraldyczny. Pojawia się m.in w herbie Kijowa, Białej Podlaskiej, Łańcuta, Strzyżowa czy na sztandarze Kozaków Zaporoskich. Obraz Michała Archanioła był pierwszym herbem miasta. Wąż pożerający dziecko to herb rodu Sforzów nadany miastu w XVI w. przez królową Bonę. Czemu jest tak przerażający ? Nie mam zielonego pojęcia. Orzeł Biały to oczywiście godło państwowe. Poniżej herby Łańcuta i Strzyżowa:








Herb Jasła to z kolei monogram " Joannes Albertus Rex" czyli "Król Jan I Olbracht" :





Gorlice to oczywiście województwo małopolskie.  Jednak geograficznie i mentalnie to Podkarpacie. Włączam go więc do cyklu. Znakiem Gorlic jest lew trzymający klucz. To herb rodu Karwacjanów.





Biecz również dodaję. Znakiem miasta jest św. Piotr i Paweł. Literka "B" to oczywiście "Biecz"





Również Brzozów ma w herbie świętego. Herb jest dość makabryczny. Przedstawia głowę św. Jana Chrzciciela na złotej misie. 






Mniejsze miasteczka też posiadają herby. Na przykład herb Jaślisk nawiązuje do sławnych kamieniołomów na górze Kamień-Bieszczad:







Często herby miejscowości czy gmin pochodzą od znaków znacznych rodów. Na przykład gmina Wojaszówka pieczętuje się dumnym herbem Pilawa. Herb ten jak powiadają otrzymał niejaki Żyrosław z Potoka, który żył w XII wieku i pokonał w walce wodza Prusów. Za to starcie, które pomogło wygrać bitwę otrzymał herb/  Wojaszowska wersja jest przeniesieniem znaku rodu Kamienickich, właścicieli zamku Kamieniec. Kamienieccy pieczętowali się własnie Pilawą. Najsłynniejszym przedstawicielem rodu był hetman Mikołaj Kamieniecki. Hetman zasłynął, gdy w kwietniu 1524 wspólnie z hetmanem  Konstantym Ostrogskim rozgromił Tatarów pod Łopusznem na Podolu mimo ich kilkukrotnej przewagi liczebnej.








Podobnie herb Leska jest Szreniawa - herb rodu Kmitów. Rodu bardzo zasłużonego dla kolonizacji Bieszczad. 






Ustrzyki Dolne pieczętują się herbem Przestrzał. Takim samym jak założyciel miasta Iwan/Jan Unichowski. Herb ma pochodzenie węgierskie a dokładnie siedmiogrodzkie. Bowiem ród Unichowskich wywodzi się właśnie stamtąd. 






Na koniec uroczy herb Przemyśla. Napis głosi " Wolne Królewskie Miasto". Tutaj o innych niedźwiedziach w herbach:  http://chutornik.blogspot.co.uk/2017/02/mis-w-herbie.html 






O herbach z północnej części województwa opowiem już na Nowym Roku ;)























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz