A jakież to piękne drzewa tu widzę. Są pachnące czeremchy i wyniosle topole. Sa stare dęby i pokrzywione wierzby. Wiazy, graby, jesiony, osiki i olchy. Klony i jawory. Kasztanowce i wierzby placzace. Zarośla dzikiego bzu i kępy loziny. Zdziczale sady i dzikie czereśnie. Modrzewie, świerki, sosny, brzozy i buki.
Dawniej ( apropo dzisiejszego święta ) mówiono "las ojciec/matka nasza". I coś w tym było. Lasy dostarczały schronienia podczas najazdów i epidemii. Lasy dostarczały borówek, grzybów, orzechów, orzeszków bukowych, soku brzozowego, owoców czereśni, dzikich gruszek, dzikiego czosnku etc. Las dawał też dziczyznę. Las dostarczał dziegdziu , węgla drzewnego, budulca. Las i dziś jest potrzebny.
Drzewa to dobrzy koledzy. Zawsze słuchają. Nigdy nie robią nic głupiego ani podłego. No i bez nich kiepsko by było z tlenem.
Obecnie lasy zajmują ok. 30 % powierzchni kraju. Najbardziej lesiste jest województwo Lubuskie - niemal połowa to lasy. Drugie jest Podkarpacie z niemal 40 %. Przy czym tutaj, na Podkarpaciu jest najwięcej lasów naturalnych. Największa puszcza w Polsce to obecnie Puszcza Karpacka. Ciągnie się od Cieszyna do Przemyśla - 3200 km 2 lasów. Poza górami największymi lasami są Bory Tucholskie - ok. 3000 km 2 powierzchni.
W Europie ( poza Moskovia ) najbardziej zalesione są kraje Skandynawii ( np. Finlandia 76 % ) , kraje byłej Jugosławii ( np. Bośnia i Hercegowina - 59 % ) i Kraje Bałtyckie ( np. Estonia 55 % ). Mocno zalesione są też Hiszpania i Grecja. Te kraje kojarza się raczej z suchymi równinami , ale to kraje mocno górzyste. Najmniej lesistą piątkę zamykają - Dania, UK, Irlandia, Holandia ( ze względu na wylesienie ) i Ukraina z Mołdawią ( ze względu na duże obszary stepowe ) .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz