Kim byli korsarze ? Często myli się ich z piratami. Bliżej im jednak było do dzisiejszych prywatnych firm wojskowych takich jak Academi/Blackwater. Byli to żeglarze wynajmowani przez władców do polowania na statki handlowe wrogich państw. Głównym zadaniem korsarzy było szarpanie szlaków komunikacyjnych wroga, dokonywanie rajdów na porty wrogich państw. Taka partyzantka na morzu. Oczywiście w czasie bitew morskich korsarze dołączali do floty państwa zleceniodawcy. Kapitan korsarskiego okrętu dostawał od władcy tzw. list kaperski. Czyli "licencję na piractwo". Łupy były dzielone pomiędzy państwo i załogę korsarskiego statku. Czasami jednak kapitanowie załatwiali swoje prywatne interesy, czasem zamieniali się w piratów. Czasem to szło w drugą stronę zdolni piraci byli wynajmowani przez władców i zmieniali się w korsarzy.
A tutaj miniatura turecka przedstawiająca bitwę morską z Zaporożcami. Kozackie "chadzki" na Krym i na wybrzeża tureckie należy uznawac raczej za piractwo, gdyż Kozacy dokonywali ich na własną rękę, bez zgody Rzeczpospolitej. Niestety nie udało się stworzyć stałej korsarskiej floty. Rzeczpospolita korzystała też z usług tzw. kaprów czyli bałtyckich korsarzy.
A to sir Francis Drake - najsłynniejszy korsarz. Wybitny admirał, żeglarz i odkrywca. Urodzony w 1540 w Devonie, kilkadziesiąt kilometrów od Nowego Rzepnika. Zmarł w 1596 i został pochowany w Morzu Karaibskim. Najsłynniejszym rejsem Drake była podróż dookoła świata. Rejs odbył się w latach 1577 - 1580. Flotylla admirała pokonała Ocean Atlantycki , przedarła się na Pacyfik. Tam atakując hiszpańskie galeony dotarła, aż do wybrzeży obecnego Oregonu. Później via Pacyfik i Ocean Indyjski i znów Atlantyk wróciła do Anglii. A właściwie wróciła tylko "Złota Łania" - flagowy okręt Drake.
P.S.
A samo słowo Admirał pochodzi z arabskiego. Amir el-Bahr czyli "Pan morza".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz